Co je potřeba pro instalaci Windows 10 udělat?
Pokud instalujete Windows 10, tak nejjednodušší je najet na stránky Microsoftu, kde si stáhnete Windows Media Creation Tool, který stáhne tu nejnovější verzi systému a zároveň si přes něho vytvoříte buď to ISO soubor nebo vytvoříte boot flash disk. Tedy stačí do PC vložit vaší USB flashku a následně ji vybrat při vytváření Windows 10.
Poté jen počkáte, než se Windows 10 stáhne a vše se vytvoří. Následně přikročíte k restartu zařízení.
Po restartu buď systém automaticky nabootuje do Windows 10 instalace, nebo tomu budete muset pomoci a to buď na klávesnici F12 (záleží jak je naprogramovaná základní deska) nebo většinou dole při zobrazení loga desky nebo při zobrazení údajů načítání PC, tak vidíte zkratky kde je „boot manager“.
Pokud ani to nevidíte a stále se Vám nedaří nabootovat vaší flashku, tak musíte zamířit do biosu a to tlačítkem „delete“ na klávesnici. Po otevření biosu zamiřte do tabulky „boot“. Každá základní deska to má jinak a na prvotní pozici přesuňte vaše USB. Poté, až PC dokončí instalaci, tak budete muset posunout na přední pozici váš disk, aby se již nabootoval Windows.
Pokračování v instalačním procesu
Při instalaci nevybírejte žádnou verzi jako je Home N nebo Pro N – tyto verze a licence se většinou v české republice neprodávají. Určitě máte buď to licenci na Home nebo Pro (ale tohle musíte vědět už vy, kterou licenci jste si koupili). V dnešní době vždy volte X64 – 64 bit verzi!
Následně si vyberete, jaký Windows vlastně máte (licenci). Většinou máte tedy Windows 10 Home nebo Windows 10 Pro. Dávejte si pozor, abyste nevolili tu verzi s Home N nebo Pro N -> to je úplně jiná verze a většinou se licence u nás v ČR na tento typ neprodávají. V opačném případě byste museli Windows instalovat znova.
V obou případech volte verzi s X64 – 64 bit Windows (zvládá víc jak 4GB RAM) – když budete chtít do budoucna třeba přidat RAM, tak potřebujete 64 bit systém a většina PC her tohle vyžaduje. Určitě nedávejte 32 bit.
Co udělat po instalaci
Ve Windows 10 stačí většinou nainstalovat z internetu grafické ovladače. Věnujte pár řádkům níže.
Automaticky se vše nastaví. Většinou se pak připojte k internetu. Systémy již mají uložené ovladače WHQL, které jsou základní, ale fungují dobře. My důrazně doporučujeme vždy instalovat své vlastní ovladače zájmena pro grafickou kartu. Nic jiného většinou není potřeba a systém si své ovladače najde. Avšak u grafiky je to důležité, protože výrobci neustále optimalizují ovladače na jednotlivé hry.
Podívejte se tedy, jestli máte grafiku AMD, NVIDIA, INTEL (procesory Intel – integrovaná grafika), Radeon (většinou AMD drivery, kdy je grafika součásti procesoru. Některé CPU Ryzen). Pro zjištění, co vlastně máte, tak zkuste navštívit DXDiag (podle našeho návodu).
Po instalaci důležitých věcí
No a následně jen instalujete své programy a PC hry na STEAM, Origin, EPIC Games a další platformy. Případně pokud již máte tyto platformy, tak hry v knihovně her ve vašem účtu zůstávají a můžete hrát na novém PC opět svou oblíbenou hru. Výhodou digitálních her je i to, že se save ukládají na cloud a tedy pokud PC smažete a nainstalujete na nový, tak začínáte tam, kde jste na sterém PC skončil.
Doporučujeme pak nainstalovat ovladače z Microsoft Store. Většinu kvalitních aplikací máme u nás v Aplikace Windows. Máte tak jistotu, že neobsahují malware nebo jiné viry.
Je skvělé, že instalace už není složitá. Například takový Windows XP, kdy instalace trvala klidně hodinu a následně jste museli za pomocí CDeček instalovat jednotlivé ovladače a to jak ke grafice, tak k základní desce a další periferiím. V té době nebyl rozšířený internet, takže bylo vše složitější. Nyní si systémy vše stáhnou většinou z Windows Update a již v základu mají ovladače většiny výrobců základních desek, grafik a jiného hardwaru.