Microsoft se snaží přesvědčit uživatelé Windows 10 s nutností upgradovat na TPM 2.0

Windows 10 stále dominuje na trhu, kdy má tento systém 54,2% uživatelů a Windows 11 nyní 42,69%. Nicméně, abyste mohli mít Windows 11, tak musíte mít také hardware s podporou TPM 2.0. Microsoft se tak snaží lidi přesvědčit, že TPM 2.0 je bezpečnější.

Microsoft tedy na svém blogu vydal článek, kde popisuje benefity nového TPM a snaží se tak přesvědčit lidi, aby na novou verzi přešli, jenže to obnáší upgrade hardwaru a je možné, že lidé na to jednoduše nemají, tak proto nechtějí přejít. Většinou to znamená změnu základní desky, procesoru a pravděpodobně i verze paměti RAM. V naších končinách to je takový upgrade na Windows 11 za 15 000 korun.

Proč je TPM 2.0 důležitý?

TPM 2.0 (Trusted Platform Module) je specializovaný čip či ovladač ve formě modulu, který ukládá kryptografické klíče a citlivá data mimo dosah neautorizovaných aplikací. Mezi hlavní přínosy patří:

  • Hardwarová ochrana klíčů pro šifrování disků (BitLocker).
  • Zabezpečení přihlašovacích metod, jako je Windows Hello.
  • Podpora pro Virtualization-based Security (VBS), která chrání jádro systému.

Microsoft tedy říká, že nové TPM vám zajísti ochranu dat. TPM dokáže šifrovat data a ztížit tak hackerům se k vaším datům dostat. A to je vhodné právě pro kritické věci jako jsou osobní údaje.

TPM také testuje integritu softwaru v systému a firmware, kde tedy o tzv. secure boot, který znemožňuje aby se do PC dostal infikovaný software a to už během startu PC. Secure boot navíc musíte mít zapnut, pokud chcete hrát hry jako je třeba FIFA nebo jiné, protože mají svůj anti cheat software, který tohle kontroluje a spolupracuje s novým TPM.

Jestli se Microsoftu podaří přesvědčit lidi, to nevíme. Nicméně i my doporučujeme přejít na Windows 11, protože tento rok Windows 10 končí podpora.

Jak provést upgrade na TPM 2.0?

  1. Ověření kompatibility
    V Ovládacích panelech – Správa počítačeProhlížeč událostíBezpečnostní zařízení TPM zjistíte, zda je modul přítomen a jakou verzi podporuje.
  2. Upgrade firmware
    Některé starší moduly TPM lze aktualizovat přes BIOS/UEFI. Doporučuje se nejnovější verze firmwaru od výrobce základní desky.
  3. Koupě a instalace
    Pokud modul chybí, lze jej zakoupit na e‑shopech nebo u autorizovaných prodejců. Instalace se provádí jednoduchým zasunutím do příslušného slotu na desce a následným povolením v BIOSu.

Zdroj: Xda-developers.com