Návrat k základům: Dustborn a dilema diverzity ve videohrách
Nórske štúdio Red Thread Games nedávno vydalo videohru Dustborn, naratívní adventuru, která se zaměřuje na real-time souboje a přináší téma vládní propagandy a LGBTQ+ komunit. Hra sleduje diverzifikovanou skupinu postav na jejich cestě napříč Amerikou, což jí přidává na originalitě i významnosti.
Avšak navzdory svému unikátnímu obsahu, Dustborn zaznamenal výrazně negativní ohlasy od hráčské komunity. S uživatelským hodnocením 1.2/10 na Metacritic se rychle řadí mezi nejhorší hodnocené hry v historii. Překvapivě, na platformě Steam si hru zahrálo maximálně 83 hráčů současně, což je méně než u jakékoliv indie hentai vizuální novely.
Tento nedostatek zájmu lze částečně přisoudit tomu, že byla hra vytvořena specificky pro LGBTQ+ hráče, kterých je relativně málo. Kritici také poukazují na některé problematické herní mechaniky, včetně propagace cancel kultury a šikany ve formě in-game útoků. Hra umožňuje využívat emoční manipulaci, normalizaci, rasizmus a izolaci NPC postav, které nesouhlasí s LGBTQ+ ideologií, což je vysoce kontroverzní.
Přestože je Dustborn určitě jedinečnou hrou s důležitým sociálním poselstvím, zdá se, že se potýká s vážnými výzvami v oblasti herního designu a přijetí hráčskou komunitou.