Windows 3.1 slaví narozeniny
Už je to 30 let, když se pomalu začal Windows dostávat z původního DOS a na nové jádro NT. Mohlo se tak začít budovat uživatelské rozhraní, které známe do teď. Samozřejmě v horším provedení, ale ovládáním podobné.
Windows 3.1 se dostal do světa 6. dubna 1992 a byl to nástupce Windows 3. S novou verzí dorazily obdivuhodné změny a Windows byl k dispozici na klasických disketách a zároveň šlo o první Windows, který byl i na CD ROM.
Co se týče velikosti systému, tak v PC zabíral 10 MB až 15 MB, což na danou dobu bylo celkem hodně. Windows sice běžel ještě na MS-DOS, ale jak říkáme, tak jednalo se o pomalý přechod na NT, protože s Windows 3.1 měl systém také 16-bitové prostředí. Nevypadalo však tak, jak nyní Windows 11, ale už jste nemuseli vše ovládat příkazovým řádkem.
S Windows 3.1 dorazil i nový TrueType font, který se dobře četl na obrazovkách. TrueType font je od Apple a byl volně dostupný. Microsoft pak pracoval na svých fontech, které se dobře čtou na Windowsu a existují dodnes. Jde o Times New Roman a Arial.
Díky své designové struktuře těchto fontů, tak bylo možné je zmenšovat, otáčet, dělat je tučné a vždy se daly dobře číst i na nižších rozlišení.
Registry ve Windows
Windows 3.1 taktéž disponoval novinkou a šel o koncept zvaný „registry“, to už nyní známé po příkazem „regedit.exe“, což jsou skrytá nastavení Windows a jde vlastně o databázi pro Windows a kompatibilních aplikací, kde jsou veškeré instrukce uloženy. Nyní je však registr mnohem složitější, než býval.
V té době začaly i problémy s kompatibilitou ovladačů, první pády systému a mnohem více. Na světě však nebylo tolik hardwaru jako dnes. V dnešní době Windows může spadnout na jakémkoliv hardwaru a stačí k tomu málo. Nicméně před vypuštěním hry nebo systému Windows probíhají opravdu důmyslné testy s výrobci PC a jednotlivých komponent. Windows 3.1 tu pak byl jenom chvíli a za rok vyšel Windows NT 3.1 a následoval Windows 95, 98, ME, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11.